Tento článek volně navazuje na články o odpočinku a šetření energií (Jednou z vašich povinností je odpočívat, Neviditelná práce ženy, Energie pro změnu, Vědomý odpočinek a práce se zdroji).
Je to téma mnoha žen (a některých mužů, ti s tím ale obecně nemají takové potíže, jak pozoruji).
A shrnuje moje poznání ohledně lenosti.
Makám makám!
Nevím, jak vy (po zkušenostech z Cranio vlastně tuším ;-)), ale já byla vychovaná v názoru, že být líná je špatné. Skoro jako by bylo nějaké pojítko mezi leností a prašivinou.
Jsi líná! bylo jako kletba.
Je třeba makat. Podávat výkony. Všechno nejlépe na 100%.
Mít uklizeno. Ne „tak nějak“, ale pořádně! Žádný drobek na kuchyňské lince!
A podobně.
Co je to ale lenost?
Leností do své zóny génia
Může opravdu vést k hnilobě zaživa, pokud nemáte (nechcete mít) žádný směr ani vášeň.
Ale u většiny lidí, které jsem potkala, znamená přijetí lenosti jedno: přestávají dělat věci, které je nebaví.
Tím se uvolňuje čas, prostor a kapacita na věci, které je baví – tedy i jim přirozeně jdou. Dělají to, co je nabíjí energií a v čem jsou dobří. Dále se v tom zlepšují.
A má to potenciál i na pěkný zdroj příjmů, když se to dobře uchopí. Protože když jste v něčem dobří, nejspíš jste se pro to narodili, takže je v zájmu Vesmíru vás v tom i podpořit.
Promiň, moje milá Lenosti, mám Plán!
Mám za to, že v životě jsou chvíle, kdy je třeba lenost odsunout, kousnout se do zadku a udělat i něco, do čeho se mi sakra nechce.
Jako první se mi vybaví, když jsem se na anatomii musela učit osm vrstev obalu šourku… Boha, to byl teror! Naučila jsem se při tom kromě zmíněných vrstev i několik nových nadávek 😀.
Má to smysl v případech, kdy víte, že to vede k cíli, který jste si vytýčili.
Já jsem prostě věděla, že tu školu chci úspěšně dokončit, protože jsem cítila, že je to v souladu s mou cestou, takže jsem se hecla a i přes bytostný odpor jsem se to na ty zkoušky prostě naučila.
Prakticky
Zkuste se u každé činnosti, kterou děláte, zeptat sama sebe: Baví mě to?
Pokud je odpověď NE, zeptejte se: Proč to dělám? A co se stane, když to neudělám?
Například s uklízením. Opravdu je třeba uklízet tak často a tak poctivě? Kdo to po vás chce? Čí je ve skutečnosti ten vnitřní hlas?
Já třeba mám ráda pořádek, ale uklízet mě moc nebaví, zvláště když mi jdou v patách dvě děti, které dávají věci do… původního stavu. Tak jsem dala prostor své lenosti a uklízím pravidelně v sobotu dopoledne. Jen tehdy! Je to kompromis. A funguje. Když jsem na chodbě bláto už ve středu, velkoryse ho přehlížím, protože vím, že ho uklidím v pravý čas – tedy v sobotu. V chalupě s hospodářstvím a dvěma dětmi se dá alternativně uklízet pořád. Byla to práce, dostat se až sem, a jsem na sebe pyšná! 🙂
Zkuste co nejvíce činností, u nichž je odpověď NE, postupně odstraňovat ze svého života. Jednu po druhé. Můžete jít malými kroky. Co nejmenšího, co z činností nesnášíte, můžete dnes opustit? Změnit? Zkrouhnout?
Když je ta činnost v souladu s vaší cestou, zkuste vymyslet nějaký způsob, jak ji delegovat. Pokud to zrovna není ve vašich možnostech, udělejte to hned a efektivně, abyste neplýtvala energií na prokrastinaci.
Rozhodněte se, že se jich postupně zbavíte… všech. Nevymýšlejte, jak to asi tak uděláte a jak by to asi tak vypadalo. Vesmír vám včas sešle vaše řešení na míru, když mu to dovolíte.
Jdou o mně řeči… ať si jdou, kam chtějí.
Možná se stane, že bude mít někdo nějaké řeči. Uvědomte si, že on tu činnost možná dělá, protože jeho baví. A představte si, že byste ho nutila do činností, které baví vás a jeho ne. Nebo je možné, že je pod vlivem svých programů výchovy. Ať si je nechá. Je to jeho život-čas-energie. Váš život-čas-energie patří především vám. Jste dospělá. Jste královnou svého života.
Bonus – lenost jako brána
Další průvodní jev lenosti je nicnedělání. To je ten stav, kdy
1) odpočíváte,
2) otevíráte brány svého vědomí pro inspiraci! Pro to, co je geniální, přesně pro vás a hlavou to nikdy nevymyslíte. Nemůžete to vydřít ani „vysedět“. Můžete se jen uvolnit do nicnedělání a nechat to k sobě přijít.
Cranio funguje!
Proti tomu, čemu říkáme lenost, jdou podle mých zkušeností z Crania hlavně vzorce převzaté z rodu, od rodičů, výchovou a podobně.
Cranio je funkční a prověřený způsob, jak se jich zbavit a transformovat je, protože pracuje i v širším poli rodových témat a převzatých vzorců chování. Když je třeba, vrátí vás i do minulého života nebo do rodové minulosti, jak se to stalo zrovna ve čtvrtek jedné dámě, abychom spolu mohly uzdravit stará zranění, která vedla k chování, které už vám nyní neslouží.
Je to prostě efektivní cesta, jak se vrátit sama k sobě, k tomu, co je vám přirozené a vlastní.
Tak co, na co se vykašlete už dnes? Kde si pošetříte energii na něco zábavnějšího a smysluplnějšího? Můžete mi o tom napsat 🙂 Nebo se objednat, podíváme se na to spolu.